Nov 28, 2024 Lăsaţi un mesaj

API 5L X52 Proprietăți material, compoziție și sudabilitate

>X52 în context

API 5L X52 este un tip de țevi de conductă cu rezistență medie-cu o limită de curgere specificată de 360 ​​MPa sau 52.200 psi și o rezistență minimă specificată la tracțiune de 460 MPa. Denumirea sa ISO 3183 și GB/T 9711 este L360, iar conducta furnizată pentru export este de obicei marcată dublă cu ambele denumiri. Calitatea este populară pentru că oferă o capacitate de presiune utilă, rămânând în același timp tolerant la practica normală de sudare pe teren, ceea ce menține costurile de calificare și de construcție previzibile.

>Proprietăți mecanice

Proprietate Cerinţă
Limita de curgere minimă 360 MPa / 52.200 psi
Rezistenta minima la tractiune 460 MPa / 66.700 psi
Limita de curgere superioară, PSL2 Limitat peste minimul specificat
Raportul de curgere la tracțiune, PSL2 Limitat de standard pentru a păstra ductilitatea
Elongaţie Determinat de formula standard bazată pe rezistența la tracțiune și pe suprafața-secțiunii transversale
Duritate, PSL2 250 HV10, 250 HBW sau 22 HRC maxim
Rezistență la impact, PSL2 Testul Charpy V-notch obligatoriu, cu temperatura și energia de testare convenite pentru proiect

Limita superioară de curgere și capacul raportului de curgere la tracțiune distinge materialul PSL2 de PSL1 și contează în cazul în care sudurile de circumscripție trebuie să se potrivească cu rezistența corpului țevii. Conducta cu o limită de curgere neobișnuit de mare în raport cu rezistența sa la tracțiune se poate comporta cu o capacitate de deformare redusă în timpul instalării.

>Compoziție chimică

Element PSL1 Condiții PSL2, R, N și M PSL2, stare Q
Carbon 0,28 % max fără sudură, 0,26 % max sudură 0,24 % max fără sudură, 0,22 % max sudură 0,18 % max
Mangan 1,40 % max 1,40 % max 1,60 % max
Fosfor 0,030 % max 0,025 % max 0,025 % max
Sulf 0,030 % max 0,015 % max 0,015 % max
Echivalent carbon Necontrolat Limitat pentru gama de note Limitat pentru gama de note

Rezistența este obținută prin mangan și prin micro-aliere cu niobiu, vanadiu și titan, al căror conținut combinat este limitat de standard. Un echivalent de carbon controlat este ceea ce face ca X52 PSL2 să fie sudat cu proceduri convenționale, păstrând în același timp duritatea la temperatură scăzută.

>Aplicații tipice

Conducte de transport de petrol și gaze în domeniul de presiune medie.

Linii de adunare, linii de curgere și conducte de stație.

Transportul apei și liniile de proces industrial.

Tubulare structurale și piloți unde este necesară o limită de curgere certificată.

Linii de nămol și steril în serviciul minier.

>Sudabilitate și fabricație

X52 este una dintre cele mai îngăduitoare tipuri de țevi de linie de sudat. Procedurile sunt calificate conform API 1104 sau ISO 13847 și sunt utilizate atât consumabile celulozice, cât și consumabile cu conținut scăzut de-hidrogen, în funcție de condițiile ambientale și de duritatea necesară. Preîncălzirea este în mod normal controlată de grosimea peretelui și de echivalentul de carbon al căldurii reale a oțelului, iar aportul de căldură este limitat, astfel încât duritatea zonei afectate de căldură-să nu fie degradată. Suprafețele interioare și exterioare ale capătului țevii sunt curățate și dimensiunile teșiturii verificate înainte de sudare, deoarece grosimea nepotrivită a peretelui sau o pregătire incorectă a teșirii este o cauză frecventă a defectelor de sudare. În cazul în care conducta este acoperită, trebuie respectată lungimea-înapoi, astfel încât reziduurile de acoperire să nu intre în bazinul de sudură. Pentru serviciul acru, conducta este comandată cu chimie restrânsă și o duritate maximă mai mică, iar îmbinările sudate sunt evaluate de duritate.

>FAQ

Î: Care sunt valorile de rezistență ale API 5L X52?
X52 are o limită de curgere minimă specificată de 360 ​​MPa, egală cu 52.200 psi, și o rezistență minimă specificată la tracțiune de 460 MPa, egală cu 66.700 psi.

Î: Care este echivalentul X52 în ISO 3183?
Denumirea echivalentă este L360. Cele două nume se referă la aceeași limită de curgere minimă exprimată în megapascali și în mii de lire sterline pe inch pătrat.

Î: De ce depinde conținutul maxim de carbon al X52?
Depinde de nivelul de specificații al produsului și de starea de livrare. PSL1 permite 0,28 % pentru țeavă fără sudură, PSL2 în condițiile R, N și M permite 0,24 %, iar condiția Q permite 0,18 %.

Î: De ce este controlat echivalentul de carbon în X52 PSL2?
Echivalentul de carbon prezice cum se va comporta oțelul în timpul sudării. Limitarea acestuia reduce riscul de microstructuri dure,-sensibile la fisuri în zona afectată-de căldură și permite o procedură de sudare mai simplă.

Î: Țeava X52 poate fi folosită la temperatură scăzută?
Da, atunci când conducta este comandată cu o temperatură de testare Charpy adecvată și energia absorbită măsurată satisface cerințele proiectului. Cerința de impact trebuie menționată în comanda de achiziție.

Î: Care este duritatea maximă permisă pentru X52 PSL2?
Standardul limitează conducta PSL2 la 250 HV10, 250 HBW sau 22 HRC. Specificațiile de service acre stabilesc adesea un maxim mai scăzut pentru corpul țevii și îmbinarea sudată.

Trimite anchetă

whatsapp

Telefon

E-mail

Anchetă