Două clase similare, două sarcini diferite
ASTM A106 Grad B și API 5L Grad B sunt ambele specificații pentru țevi din oțel mangan-carbon care acoperă țevile fără sudură și sudate și ambele stabilesc o rezistență minimă la tracțiune de 415 MPa (60 ksi). Deoarece cifrele de rezistență arată aproape identice, cele două clase sunt adesea ordonate interschimbabil, dar au fost scrise pentru servicii diferite. ASTM A106 este o specificație de-conducte de presiune pentru serviciul cu temperaturi-înalte, în timp ce API 5L este o specificație de-conducte pentru transportul de petrol și gaze. O țeavă poate fi dublă-certificată pentru ambele, dar numai atunci când moara a calificat fiecare căldură pentru fiecare clauză a ambelor documente.
Compoziție chimică comparată
| Element | ASTM A106 grad B | API 5L grad B (PSL1) |
|---|---|---|
| Carbon, % maxim | 0.30 | 0.28 |
| mangan % | 0.29 - 1.06 | 1,20 max |
| Fosfor, max % | 0.035 | 0.030 |
| Sulf, max % | 0.035 | 0.030 |
| % siliciu | 0,10 min | nu este specificat |
Diferența practică constă în carbon și mangan. A106 Grad B permite până la 0,30 % carbon, în timp ce API 5L Grade B limitează carbonul la 0,28 % și permite mangan până la 1,20 %. API 5L strânge, de asemenea, fosforul și sulful la 0,030 % fiecare, în timp ce A106 permite 0,035 %. Siliciul este un minim controlat de 0,10 % în A106, reflectând practica de dezoxidare necesară pentru rezistența la temperatură-înaltă. Alegerea rutei API 5L PSL2 înăsprește și mai mult limitele și restricționează conținutul combinat de vanadiu, niobiu și titan, motiv pentru care țeava PSL2 este alegerea obișnuită pentru service la temperatură joasă-sau acru.
Proprietăți mecanice
| Proprietate | ASTM A106 grad B | API 5L grad B |
|---|---|---|
| Limita de curgere minimă | 240 MPa | 241 MPa (PSL1); 245 MPa pentru L245 (PSL2) |
| Rezistenta minima la tractiune | 415 MPa | 415 MPa |
| Alungire minimă | 20 % | Calculat din formula din API 5L, în general mai mare pentru grosimi comune ale pereților |
| Testarea impactului | Doar când este specificat în comandă | Opțiune comandată în PSL1; cerute de PSL2 pentru anumite temperaturi de proiectare |
A106 Gradul B își fixează valorile direct în tabelele standardului, ceea ce face testarea de acceptare simplă, dar lasă mai puțin loc pentru variantele de-rezistență mai mare. API 5L Grad B exprimă alungirea printr-o formulă, astfel încât cifra necesară crește odată cu diametrul și grosimea peretelui; acesta este unul dintre motivele pentru care un certificat de fabrică singur nu dovedește interschimbabilitatea.
Aplicații și Domeniu de aplicare
ASTM A106 Gradul B: tuburi și colectoare pentru cazan, supraîncălzitoare, economizoare, schimbătoare de căldură, conducte pentru procese de rafinărie și petrochimice și alte părți sub presiune în care ASME B31.1 sau ASME B31.3 guvernează calculul grosimii peretelui.
API 5L Grad B: conducte de transmisie onshore și offshore, linii de colectare, injecție de apă și conducte de utilități proiectate conform ASME B31.4 sau ASME B31.8, unde dimensiunile conductei de conductă, calitatea sudurii și sudarea pe câmp determină achiziția.
Serii de diametrul exterior și grosimea peretelui diferă, de asemenea. Conducta A106 este comandată în mod normal conform programelor ASME B36.10M, în timp ce conducta de linie API 5L este comandată conform tabelelor dimensionale ale API 5L, care se extind la diametre mai mari și definesc grosimile pereților pentru proiectarea transmisiei.
Puncte de selecție și comandă
Stabiliți mai întâi codul de proiectare, deoarece ASME B31.1, B31.3, B31.4 și B31.8 indică specificații diferite ale conductei pentru aceeași presiune de proiectare.
Indicați nivelul specificațiilor produsului pentru API 5L. PSL2 aduce teste ne-distructive obligatorii, chimie mai stricte, un raport maxim de randament-la-la tracțiune de 0,93 și cerințe de impact Charpy.
Pentru serviciul acrișor, adăugați cerințele de material din NACE MR0175 / ISO 15156 și confirmați limitele de duritate care se aplică țevii finite.
Solicitați un certificat EN 10204 3.1 de testare a morii pentru oricare dintre clase și reconciliați numărul de căldură cu marcajul țevii și înregistrarea testului hidrostatic.
Nu amestecați cele două specificații într-o singură comandă fără o certificare dublă, deoarece trasabilitatea poate fi pusă sub semnul întrebării în timpul inspecției{0}}terte.
FAQ
Î: Țeava ASTM A106 grad B poate fi utilizată ca țeavă de linie API 5L grad B?
Numai când conducta este dublă-certificată. Certificatul trebuie să arate conformitatea cu toleranțele dimensionale API 5L, inspecția și marcarea cusăturii de sudură, nu doar cu valorile mecanice A106.
Î: Ce grad este mai bun pentru o conductă de abur-înaltă?
ASTM A106 Gradul B este alegerea convențională, deoarece chimia sa și minimul de siliciu sunt destinate serviciului de presiune-înaltă la temperatură conform ASME B31.1.
Î: Valorile de presiune ale celor două grade sunt aceleași?
Nu. Tensiunile admisibile provin din tabelele de coduri de proiectare, iar calculul grosimii peretelui depinde și de diametrul exterior și toleranța specificate, care diferă între conducta de presiune și conducta de conductă.
Î: Țeava API 5L grad B necesită testare la impact?
Este opțional în PSL1 și comandat ca o cerință suplimentară, dar PSL2 impune testarea Charpy pentru calitățile și grosimile pereților acoperite de standard atunci când temperatura de proiectare sau specificațiile cumpărătorului o solicită.
Î: Cum poate un cumpărător să distingă cele două grade din curte?
Verificați șablonul sau ștampila de pe țeavă, numărul de căldură și certificatul morii: țeava API 5L este marcată cu specificația și nivelul de specificație a produsului, în timp ce țeava A106 este marcată cu gradul și denumirea peretelui aplicabilă.





